Головна
15 лютого - День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, річниця виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан.

Саме цього дня 1989 року з Афганістану були виведені радянські війська, які протягом десяти років брали участь у війні на території цієї країни.
Афганська війна - сама трагічна сторінка історії нашого народу, яка тривала вдвічі довше, ніж Велика Вітчизняна. Її ніхто не оголошував, але вона забрала життя українців і залишила по собі невиліковні рани у 150 тисячах українських родин.
Важко сказати, хто і як буде сприймати цю книгу: розуміти чи засуджувати афганські події, не визнавати героїв цієї війни, але для кожної розумної людини мужність і героїзм воїнів-інтернаціоналістів - речі безспірні. До того ж, ще живі матері, які оплакують своїх полеглих синів, дружини і діти воїнів-афганців. Нарешті, для тих, хто не хоче визнавати цю війну і намагається витіснити її з історії нашої держави, варто побувати на кладовищах, де щороку стає все більше могил афганців, які передчасно померли через поранення і хвороби.
Сьогодні не нам судити щодо правомірності дії керівництва тодішнього СРСР і вводу радянських військ в Афганістан. Потрібно з розумінням відноситися до цього і не забувати, в які часи, і при яких обставинах воювали наші солдати та офіцери. Вони приймали присягу і виконували накази. Нехай неправильність рішень залишиться на совісті колишніх керівників держави, а ми назавжди повинні пам'ятати про великий подвиг воїнів-афганців.
Багато горя принесла війна в родини простих українців. Проте й досі за ті рішення доводиться розраховуватися життями і долями солдат та офіцерів, які там воювали. По різному склалася доля юнаків, які повернулися живими з Афганістану. Важкою була адаптація до мирного життя, напевно, не легшою, ніж випробування боями. Ще й досі сняться їм гори, походи, стрілянина бою.. і друзі, яких втратили, або зранені і душевно спустошені повернулися додому.
25 років тому в Афганістані закінчилася десятилітня військово-політична спецоперація Радянського Союзу, участь у якій взяли 160375 військовослужбовців - вихідців з України, 3360 з яких - загинули, 72 - пропали безвісти, 3560 - стали інвалідами.
Згодом війну в Афганістані керівництво тодішнього СРСР визнало політичною помилкою, однак це аж ніяк не применшує особистого подвигу тих, хто став прикладом самопожертви та вірності військовій присязі.
Афганська кампанія залишила невиліковну рану в душах та серцях тих, хто пройшов вогненними гірськими стежками, хто втратив друзів, синів чи батьків.
Ухвалу про введення військ до Афганістану прийняло вузьке коло політиків радянської держави. Формальною причиною такого рішення стала ідея підтримки новоствореного комуністичного уряду в цій країні. Фактично ж, Афганістан був необхідний Радянському Союзу, як азійський плацдарм для протистояння США та країнам НАТО. Тому 25 грудня 1979 року почалося введення радянських військ до Афганістану і їх боротьба з озброєною опозицією - моджахедами.

НАГОРОДЖЕНІ ВОЇНИ-АФГАНЦІ ТЕТІЇВЩИНИ

Орденом "Червоної Зірки"
 • Борщ Олександр Петрович (с. П'ятигори)
 • Девізов Василь Михайлович (м. Тетіїв)
 • Боємський Микола Рафікович (с. Кашперівка)
 • Лантушенко Сергій Володимирович (с. Горошків)
 • Кравець Сергій Миколайович (с.Високе)

Орденом Слави
 • Кріт Микола Іванович (м. Тетіїв)

Медаллю "За бойові заслуги"
 • Баран Олег Петрович (с. Стадниця)
 • Сич Віктор Іванович (м. Тетіїв)

Медаллю "За відвагу"
 • Моргун Юрій Устимович (м. Тетіїв)
 • Хоменко Віталій Миколайович (с.Черепинка)
 • Борщ Олександр Петрович (с. П'ятигори)
 • Мельник Юрій Васильович (с. Денихівка)
 • Макаренко Анатолій Віталійович (с. Голодьки)
 • Максименко Василь Степанович (с. Денихівка)

Воїни-інтернаціоналісти, які відійшли у вічність у повоєнні часи на Тетіївщині:
 • Ятківський Валерій Іванович
 • Нечас Олександр Володимирович
 • Лабага Василь Володимирович
 • Кабанюк Сергій Іванович
 • Попов Микола Анатолійович
 • Мельник Юрій Васильович
 • Кравець Сергій Миколайович
 • Хомініч Віктор Іванович

За десятилітній період жорстокої війни радянська армія виконувала чимало завдань: охороняла стратегічні об'єкти, вела спільні з урядовими військами бойові дії проти моджахедів, постачала зброю та припаси до країни.
Однак в кінці 88-го року, згідно з рішеннями міжнародних організацій щодо урегулювання напруженої ситуації в Афганістані, радянське керівництво прийняло рішення про виведення військ з мусульманської країни.
Історики пояснюють чому президент Михайло Горбачов прийняв рішення вивести війська з Афганістану. Сергій Добржанський, історик: "Це політика Горбачова, всі розуміли, що ні до чого доброго це не призведе. Великі фінансові затрати, сама криза у Радянському Союзі, нема вже тих фінансувань підтримати війська. Політика розрядки між Радянським Союзом і США і співробітництво Горбачова з Рейганом".
Людські втрати у цій неоголошеній війні вражаючі. Загинуло майже 15 тисяч солдат та офіцерів радянської армії. З них - понад 2 тисячі українських юнаків. Загарбницька політика владної верхівки Радянського Союзу не дала нічого, окрім непоправних втрат для матерів, дружин та дітей воїнів-афганців.

Музей "Пам'яті земляка-афганця" Горошківської ЗОШ І-ІІІ ст.

   

Там скелі - сірі, наче ночі
Такий ж пісок, і гори, й небо...
Такі ж назустріч сунуть очі
Й вбивають... То невже так треба?
Там пилом зрошені повіки,
Там кожен крок - удар чи міна
Там ті, які уже навіки
Не стрінуть роси України.

Музей історії Пам'яті земляка-афганця Сергія Лантушенка створений учнівським та педагогічним колективами з метою виховання в учнівської молоді патріотичних почуттів, вивчення, збереження нею історико-культурної спадщини українського народу.
Створення музею є результатом систематичної, творчої, пошуково-дослідницької, експозиційної роботи. Музей Сергія Лантушенка містить художнє панно "Гордимось і пам'ятаємо", "Бій в ущелині". Серед експонатів фотографії односельчана-афганця (дитячі роки, шкільні та студентські роки, Афганістан, воїни афганці-односельчани, "Ніколи пам'ять не померкне"), особисті речі, вірші однокурсника.
Значна кількість експонатів міститься у двох вітринах під склом. Це - атестат про закінчення середньої школи, віньєтка, трудова книжка, білет члена товариства охорони природи, учнівські зошити, реферат, вирізки із газет, малюнки Сергія, листи із Афганістану до мами, оголошення із шкільної стінгазети, брошура "Його життя - дорога у вічність" (книга спогадів викладачів Ірпінського технікуму).

Музей "Бойової і Трудової Слави ім. 40-річчя Перемоги" Кашперівської ЗОШ І-ІІІ ст.

При музеї "Бойової і Трудової Слави ім.40-річчя Перемоги" Кашперівської ЗОШ І-ІІІ ст. оформлено куточок, присвячений воїну-інтернаціоналісту Боємському Миколі Рафіковичу, який героїчно загинув в Афганістані під час проходження війської служби.

 

 

 

Список військовозобов'язаних, які проходили військову службу в демократичній республіці Афганістан станом на 01.08.1987 року

 1. Архіпов Сергій Миколайович (м.Тетіїв)
 2. Борщ Олександр Петрович (с. П'ятигори)
 3. Білий Антон Миколайович (м. Тетіїв)
 4. Безобчук Микола Борисович (с. Високе)
 5. Баранчук Василь Іванович (с.Ненадиха)
 6. Бондар Володимир Петрович (м.Тетіїв)
 7. Боємський Микола Рафікович (с.Кашперівка)
 8. Василенко Олексій Павлович (м.Тетіїв)
 9. Горобець Василь Леонідович (с.Кашперівка)
 10. Гарбар Анатолій Михайлович (м.Тетіїв)
 11. Данилюк Анатолій Олександрович (с.П'ятигори)
 12. Дурицький Володимир Іванович (с.Кошів)
 13. Жогло Микола Степанович (с.Кашперівка)
 14. Іванюта Петро Володимирович (с.Кашперівка)
 15. Кравець Сергій Іванович (м.Тетіїв)
 16. Кріт Микола Іванович (с. Клюки
 17. Корж Валерій Миколайович (с.Клюки)
 18. Кваша Олександр Миколайович (м.Тетіїв)
 19. Клименчук Іван Якович (м.Тетіїв)
 20. Кабанюк Сергій Іванович (м. Тетіїв)
 21. Кучер Іван Степанович (с. Степове)
 22. Лантушенко Сергій Валентинович (с. Горошків)
 23. Лисак Олександр Миколайович (м. Тетіїв)
 24. Личак Сергій Васильович (м. Тетіїв)
 25. Мельник Юрій Васильович (с. Денихівка)
 26. Макаренко Анатолій Віталійович (с. Голодьки)
 27. Максименко Василь Степанович (с. Денихівка)
 28. Нечас Олександр Володимирович (м. Тетіїв)
 29. Остапчук Віктор Тофільович (м. Тетіїв)
 30. Осауленко Микола Петрович (с. Голодьки)
 31. Поліщук Сергій Андрійович (с. Кошів)
 32. Попов Микола Анатолійович (с. Скибинці)
 33. Саух Микола Івнович (м. Тетіїв)
 34. Сопун Микола Олексійович (с. Голодьки)
 35. Сліпанчук Олександр Володимирович (с. Ненадиха)
 36. Соломянюк Сергій Павлович (м. Тетіїв)
 37. Ратушний Юрій Федорович (м. Тетіїв)
 38. Родіонов Микола Олександрович (м. Тетіїв)
 39. Темборовський Ігор Альбінович (м. Тетіїв)
 40. Хоменко Олександр Петрович (с. Черепинка)
 41. Чорненький Олександр Анатолійович (м. Тетіїв)
 42. Шостопаль Сергій Миколайович (м. Тетіїв)
 43. Ятківський Валерій Іванович (м. Тетіїв)
 44. Моргун Микола Петрович (с. Кашперівка)
 45. Кравець Сергій Миколайович (с. Високе)